E-mail: reditelka@zsfrydlant.cz | sekretariat@zsfrydlant.cz | Tel.: sekretariát: +420 558 678 169, školní družina: +420 732 839 868

Základní škola Frýdlant nad Ostravicí | náměstí T.G. Masaryka

Všechny příspěvky v Realizované akce 2023/24 (1. st.)

2 Říj 2023

Majáček – policejní rádce nejmenších

I když už máme pár týdnů školy za sebou, některé děti jsou stále plné prázdninové nálady. Proto je začátkem školního roku důležité, hlavně našim nejmenším žákům, připomenout základní pravidla bezpečného chování ve škole i venku. To si dal za cíl preventivní projekt Policie České republiky „Majáček – policejní rádce nejmenších“.

Žáci prvních a třetích tříd se během tohoto projektu seznámili s rizikovými situacemi, jako jsou například šikana, setkání s potulným zvířetem či obtěžování cizím člověkem. Zopakovali si také čísla tísňového volání a domů si odnesli sešit poskytující rady, jak se v těchto situacích, ohrožujících bezpečí a zdraví, zachovat.

Doufáme, že díky takovýmto projektům se naši žáci budou umět v rizikových situacích chovat s rozmyslem a pomohou jak sobě, tak i ostatním.

11 Zář 2023

Adaptační kurz 1. tříd 2023

Zvykání si na nové prostředí bylo, je a bude pro někoho hračka, pro jiného zase docela oříšek. Aby přechod ze školky do školy nebyl pro naše nejmenší nově příchozí prvňáčky velkým skokem, připravili jsme pro ně hned od středy 6. do pátku 8. září 2023 již tradiční adaptační kurz. Počasí, které jakoby chtělo vynahradit trable způsobené při opravě střechy, se rozhodlo, že již potíže dělat nebude a adapťák vybavilo krásnými slunečnými dny. Muzikoterapie, setkání s pejsky a canisterapie v podání členek společnosti Podané ruce, všestranné aktivity s partnerskými třídami, závěrečný dopolední sportovně zaměřený výlet na Bílou. Vše prožité ve společnosti nových spolužáků pod ochrannými křídly třídních učitelek, stmelování kolektivů, seznamování, vzájemné sbližování. Takto lze charakterizovat adaptační dny našich prvňáčků. Myslíme si, že se povedly a teď je již potřeba pustit se do práce. Na naše nejmenší čeká čtení, psaní, počítání a svět kolem nás. Držíme jim palce, ať pronikání do světa znalostí zvládnou co nejlépe.

11 Zář 2023

4. září 2023 v prvních třídách

První zářijové pondělí začalo krásným slunečným ránem. Před naší základní školou bylo znát již od svítání, že poklid prázdninových měsíců zde vystřídá brzy štěbetání dětí společně s motory přijíždějících aut. S přicházející osmou hodinou se ruch kolem sochy našeho prvního prezidenta stupňoval a vše utichlo s otevřením šaten ve školní budově. Děti se vrhly do tříd, především pozdravit kamarády, seznámit se s novými učiteli či zatím neznámým prostředím. Těm, kteří to zažívali poprvé, malým prvňáčkům, samozřejmě usnadnili příchod do školy jejich rodiče i usměvavé paní učitelky.

     Neopakovatelná atmosféra prvního dne ve škole je něčím, co si musí jeho aktéři prožít na vlastní kůži. Mírná nervozita je patrná u všech, tu ovšem u nás v Tégeemce vždy přicházejí odstranit členové souboru Chasička se staršími spolužáky z devátých tříd. Samozřejmě nechybělo ani vedení školy v čele s paní ředitelkou Šárkou Řezníčkovou a velmi nás potěšilo, že si na naše prvňáčky v letošním roce vyčlenila tolik vzácný čas i naše paní starostka Helena Pešatová. Slavnostní duch se nesl ve všech třech prvních třídách a my jsme rádi, že i přes mírné komplikace, kdy jedna třída musela chvíli trávit v náhradních prostorách, se nakonec vše povedlo tak, jak mělo. Úsměvy malých kluků a holek napovídaly, že se jim ve škole zalíbilo a my věříme, že jim to ještě dlouho vydrží.

ZŠ Frýdlant n. O. nám. T. G. Masaryka