E-mail: reditelka@zsfrydlant.cz | sekretariat@zsfrydlant.cz | Tel.: sekretariát: +420 558 678 169, školní družina: +420 732 839 868

Základní škola Frýdlant nad Ostravicí | náměstí T.G. Masaryka

Den Země 2024 na 1. stupni

6 Kvě 2024

Den Země 2024 na 1. stupni

     Země, modrá planeta, malá kulička ve vesmíru, kterou jsme dostali my lidé k tomu, abychom si zde vytvořili společně se zvířaty a rostlinami svůj domov. A o ten, jak známo, je potřeba pečovat, jak to nejlépe jde. Bohužel, většina z nás si čím dál více uvědomuje, že naše lidské chování, kdy chceme ovládnout přírodu, dostává pěkně na frak. Již od roku 1970 se připomíná 22. duben jako mezinárodní svátek životního prostředí, chcete-li, Den Země.

     My ve škole ctíme tento významný den a spojujeme jej s projekty, které mají za cíl připomenout dětem nutnost ekologického myšlení, tradičně organizujeme různé osvěty a další doprovodné programy související s poznáváním přírody a její ochranou. Jedná se o projekty poznávací, naučné i zábavné, vždy spojené s venkovní aktivitou.

     Prvňáčci si letos vybrali vycházku na téma Vítání ptačího zpěvu, kdy je zkušená ornitoložka seznámila s místními opeřenými pěvci a nechyběly ani hry v přírodě. Druháci si zase vyšli s odborníkem na slovo vzatým, p. M. Hlaváčem, na EVVO program zaměřený pro některé na stromy, pro jiné zase na život místních bobrů u řeky Ostravice. Vyučující 3. ročníku připravily svým svěřencům turistickou vycházku, během které nechyběly aktivity zaměřené na ekologii. Čtvrťáci se pro změnu vydali do Muzea Beskyd ve Frýdku – Místku, aby zde nejen zhlédli expozici Beskydy, příroda a lidé, ale také při prohlídce zámeckého parku splnili připravené úkoly. No a naši nejstarší, páťáci, ti byli vysláni v pátek 26. dubna 2024 do Sadů Bedřicha Smetany ve FM, kde pořádalo SVČ Klíč Den Země tentokrát na téma Svět zvířat. Součástí programu byly např. hry se zaměřením na živočichy, sokolnická show, ukázka canisterapie či kynologie, scénky i hudební pásmo a mnohé další.

    Nabitý program dnů, kdy jsme chtěli dětem připomenout, jak moc je důležité starat se o náš domov, naši Zemi, snad nenechal nikoho na pochybách, že tato potřeba je v současné době více než pouhou výzvou. Je to povinností každého z nás, dětí i dospělých.

ZŠ Frýdlant n. O. nám. T. G. Masaryka