E-mail: reditelka@zsfrydlant.cz | sekretariat@zsfrydlant.cz | Tel.: sekretariát: +420 558 678 169, školní družina: +420 732 839 868

Základní škola Frýdlant nad Ostravicí | náměstí T.G. Masaryka

Týden zdraví na 1. stupni

30 Kvě 2024

Týden zdraví na 1. stupni

Zdraví není pouze o tom, co jíte. Je to o tom, jak myslíte, jak mluvíte a jak se chováte.                

                                                                                                                     Hippokrates

      Tento citát by mohl být zcela jistě inspirací pro paní učitelky T. Garbovou, M. Majerovou a A. Veselkovou, které vymyslely pro žáky 1. stupně projekt s názvem Týden zdraví. Děti při jeho aktivitách opravdu musely přemýšlet, odpovídat na zvídavé otázky, učily se chovat v situacích, které jim život může připravit a v neposlední řadě také uvažovat nad tím, jaká strava jejich tělu prospívá.

     Jednotlivé dny projektu (20. – 24. 5. 2024) byly vždy zaměřeny na jednu z oblastí dotýkající se péče o tělo a jeho zdraví. O praktickou ukázku první pomoci se na profesionální úrovni postaraly zdravotnice z Odborného léčebného ústavu sanatoria v Metylovicích. Nejenže dětem předvedly základní postupy první pomoci, ale potěšily je drobnými propagačními dárky z jejich lázeňského zařízení. Chtěli bychom jim za jejich obětavost, laskavý přístup a trpělivost moc poděkovat.

     Další aktivita byla inspirována Mezinárodním dnem včel, který se slaví 20. května. Včelí stezka a „běhací“ čtení poučily děti o životě našeho nejvzácnějšího druhu hmyzu, zároveň pro ně byly i důvodem k přemýšlení spojeným se zábavou.

     Pohyb je život, o tom není pochyb a ke zdraví patří dvojnásob. Opičí dráha připravená v tělocvičně nejenže lákala kluky a holky vyzkoušet si svoji fyzickou obratnost, ale byla i skvělou příležitostí pro sportovně pohybové pobavení.

     Závěrečný den v pátek 24. května 2024 čekalo na žáky ve třídách překvapení. Čerstvě upečený kváskový chléb a „zdravé“ zeleninové pomazánky z kuchyně manželů Janovských se staly vynikající chuťovou tečkou za celým týdnem věnovaný zdraví. Zmíněným rodičům právem přísluší naše obrovské poděkování za jejich obětavé zpestření celého projektu.

     O zdraví se říká, že je to  je stav úplné fyzické, duševní a sociální pohody. Snahou tvůrců Týdne zdraví bylo, aby tomu tak u žáků 1. stupně v jeho závěru opravdu bylo. Soudě dle spokojených úsměvů většiny z nich se můžeme domnívat, že se to tak opravdu podařilo.

ZŠ Frýdlant n. O. nám. T. G. Masaryka