E-mail: reditelka@zsfrydlant.cz | sekretariat@zsfrydlant.cz | Tel.: sekretariát: +420 558 678 169, školní družina: +420 732 839 868

Základní škola Frýdlant nad Ostravicí | náměstí T.G. Masaryka

Chasička na Hrčavě

10 Říj 2023

Chasička na Hrčavě

První říjnovou středu se Chasička vypravila na exkurzi za folklorem do nejvýchodněji položené obce v České republice na Hrčavu. Hned po příjezdu nás přivítal pan průvodce vynikající snídaní – děti si pochutnaly na koblížku a ovocné šťávě. Po občerstvení nás pan průvodce zavedl do staré školy, ze které se postupem času stalo muzeum se spoustou zajímavých předmětů, obrazů a dobových artefaktů. Děti se z poutavého výkladu dozvěděly o založení Hrčavy a o nelehkém životě horalů, jak se oblékali, kde pracovali, co jedli a jaká byla kdysi dávno škola – 50 dětí různého věku v jedné třídě a jeden pan řídící!

Po návštěvě muzea jsme se vydali krásnou procházkou na trojmezí, místo, kde se setkávají tři státy – Polsko, Slovensko a Česko. Menší si pohráli na pěkném hřišti, nechybělo společné focení a samozřejmě svačina. O překvapení se postaral David, když našel hnízdečko s deseti, jen několik dní starými, koťátky, která všichni obdivovali. Na zpáteční cestě jsme se do kopce docela zadýchali, ale počasí nám přálo a všichni statečně došlapali zpět k autobusu. Cestou domů jsme hráli a zpívali, naučili jsme se také jednu hrčavskou písničku v místním nářečí.  Potěšilo nás, že se exkurze zúčastnili i naši milí externisté středoškoláci. Bylo veselo a výlet jsme si velmi užili. Děkujeme městu Frýdlant n. O. za finanční podporu.

ZŠ Frýdlant n. O. nám. T. G. Masaryka