E-mail: reditelka@zsfrydlant.cz | sekretariat@zsfrydlant.cz | Tel.: sekretariát: +420 558 678 169, školní družina: +420 732 839 868

Základní škola Frýdlant nad Ostravicí | náměstí T.G. Masaryka

Návštěva dětí z Radeburgu

22 Kvě 2023

Návštěva dětí z Radeburgu

Základní školu T. G. Masaryka čekala v květnu velká událost. Velmi nás potěšilo, že po pětileté covidové přestávce jsme opět mohli navázat na třicetiletou tradici výměnných pobytů našich žáků se školou v saském Radeburgu. 35 dětí společně s jejich rodinami ochotně připravilo zázemí pro ubytování vrstevníkům z Německa, kteří u nás společně se svými pedagogy prožili téměř čtyři dny.

Ve čtvrtek 11. května 2023 odpoledne všichni zúčastnění netrpělivě očekávali příjezd dětí a učitelů z Radeburgu. Velkou výhodou bylo, že tentokrát už naši žáci většinou využili možnost zkontaktovat se prostřednictvím emailu předem. Měli tudíž za sebou prvotní online seznámení, takže první večer z nich brzy spadla tréma a „družba“ mohla začít. Zahráli si fotbal, opékali párky nebo se jen tak šli projít. Dorozumívacím jazykem se stala angličtina.

V pátek čekalo delegaci slavnostní přijetí panem místostarostou D. Pavliskou v Janáčkově síni, následovala prohlídka školy a výlet do Štramberku. Sobota patřila výjezdu do Teplic nad Bečvou, odpoledne strávili hosté i se svými hostiteli v aquparku. Večery děti prožívaly v rodinách s kamarády.

Obrovským přínosem pro návštěvní dny bylo pěkné počasí, navštívili jsme zajímavá a zábavná místa,  na kterých byla z dětí i učitelů po celou dobu cítit radost z toho, jak umíme být pospolu, nadšení z nových kamarádství i pocit hrdosti nad tím, jak jsme to hostování všichni nakonec krásně zvládli.

V neděli 14. května 2023 nezbylo, než se rozloučit. Všechno má svůj konec, a i když z některé tváře ukápla i slzička, děti zůstávají v kontaktu i nadále na sociálních sítích. Už teď se všichni těší, že za dva roky, kdy pojedeme do Radeburgu zase my, se opět uvidíme.

 

 

ZŠ Frýdlant n. O. nám. T. G. Masaryka