E-mail: reditelka@zsfrydlant.cz | sekretariat@zsfrydlant.cz | Tel.: sekretariát: +420 558 678 169, školní družina: +420 732 839 868

Základní škola Frýdlant nad Ostravicí | náměstí T.G. Masaryka

Druháci pasováni na čtenáře

19 Říj 2021

Druháci pasováni na čtenáře

     Když malí prvňáčci zasedli před rokem do školních lavic, všichni jsme věřili, že bude výuka probíhat tak, jak má. Covidová situace se však zhoršila a v říjnu 2020 se museli i ti nejmenší odebrat k online výuce. Do té doby něčemu, co si nikdo z nás v téhle situaci nedokázal představit ani v tom nejhorším snu. Bohužel, bylo to tady.

     Obdiv patří všem. Učitelkám, rodičům i žákům. I když to nikoho netěšilo, zasedli k monitorům, sebrali všechny síly a šli se učit číst, psát a počítat online. Občas jim sice bylo umožněno vrátit se do školy, ale jednoznačně lze říci, že tihle prvňáci měli svůj začátek ve škole bezesporu hodně, hodně těžký. Dnes, s odstupem jednoho roku, můžeme říci, dokázali jste to!

    Letošní jarní měsíce jako by pochopily, co vše je potřeba dohnat, nepospíchaly s teplým počasím a umožňovaly našim nejmenším zdokonalovat se ve čtení, psaní i počítání. Na konci školního roku mohly všechny paní učitelky prvních tříd konstatovat, že to kluci a holky zvládli.

     O to s větším napětím bylo očekáváno jejich letošní Pasování na čtenáře. Budou umět číst? Čtou opravdu všichni? Skvělá p. Bobišová, která ve spolupráci se svými kolegyněmi každoročně tuto chvályhodnou akci připravuje, byla mile překvapena. Když ve středu 6. října 2021 přišli do místní frýdlantské knihovny letošní druháci, neměli problém předvést své čtenářské umění. Po vylosování textu z pověstného klobouku Boba a Bobka jej všichni přečetli a vyhledali k němu správný obrázek. Za zvuku slavnostní fanfáry pak byli postupně pasováni na rytíře Řádu čtenářského a složili čtenářský slib. Odměnou jim byl Čtenářský pas s možností přihlášení se do knihovny do konce kalendářního roku zdarma i drobné dárky. Teď už jim tedy nezbývá, než začít objevovat kouzlo četby v praxi a přát si, aby se kniha stala pro většinu z nich přítelem na celý život.

ZŠ Frýdlant n. O. nám. T. G. Masaryka