E-mail: reditelka@zsfrydlant.cz | sekretariat@zsfrydlant.cz | Tel.: sekretariát: +420 558 678 169, školní družina: +420 732 839 868

Základní škola Frýdlant nad Ostravicí | náměstí T.G. Masaryka

Den Země na 1. stupni

24 Dub 2023

Den Země na 1. stupni

Je jediná, o které víme. Jediná s nepřeberným množstvím rostlinných a živočišných druhů navzájem se doplňujících v dobrém i naopak. Je nádhernou modrou tečkou v nekonečném vesmíru a ten, kdo se ji snaží ovládnout, je člověk. Myslí si, že je to on, pán tvorstva, který může všechno. Ale není to tak. Obzvláště v posledních letech, kdy pociťujeme prudké změny počasí a slyšíme o přírodních katastrofách, si mnozí z nás stále více uvědomují potřebu tu krásnou Zemi chránit a ne devastovat. Ani nám v Tégeemce není osud modré planety lhostejný a stejně jako miliony lidí na světě, i my jsme se připojili k oslavě svátku, jež nese krátký, ale výstižný název, Den Země.

     Děti z 1. stupně se po celé páteční dopoledne 21. dubna 2023 zúčastnily projektu, který jim měl zábavnou a poučnou formou připomenout, jak moc je ochrana přírody, která nás obklopuje, důležitá. Návštěva obchůdku Bez obalu (moc děkujeme milé majitelce za ochotný výklad a laskavý přístup), zábavné tvoření z odpadového materiálu, pobyt v přírodě, kvízy, testy, naučné video a mnoho dalších rozličných aktivit si pro všechny ochotně připravily paní učitelky Alena Veselková a Tereza Garbová. Počasí jakoby stálo za jejich obrovskou snahou naučit děti ekologicky myslet, protože i to vyšlo na jedničku. Většina aktivit probíhala v prostorách školy či nejbližšího okolí, pouze páťáci se vydali za oslavou Dne Země do Sadů Bedřicha Smetany do Frýdku – Místku, kde je čekal zábavně – výchovný vzdělávací program zaměřený na ekologii, recyklaci, kompostování apod.

     Závěrem zbývá už jen dodat, že zmíněné páteční dopoledne bylo nejen plné sluníčka a dobré nálady, ale také mnohých nápadů a námětů, jak chránit prostředí, které nás obklopuje. Začít musí každý sám u sebe. S tímto pocitem a úsměvem na tváři odcházeli domů všichni, kteří si Den Země v Tégeemce užili.

ZŠ Frýdlant n. O. nám. T. G. Masaryka