Naše Chasička v Rožnově p.R. – 2016

21 Dub 2016

Naše Chasička v Rožnově p.R. – 2016

Chasička v barvách modrotisku aneb cesta za poznáním lidového řemesla

Dne 12. 4. 2016 měl folklorní soubor Chasička opět možnost podniknout exkurzi do oblíbeného Valašského muzea v přírodě ve městě Rožnov pod Radhoštěm. Tentokrát muzeum našim dětem vyjevilo tajemství výroby modrotisku. Toto prastaré umění má letitou tradici, lidé se mu oddávají s láskou a tolik potřebnou trpělivostí.

Po příjezdu do skanzenu se žáků i doprovodu z řad pedagogů ujali odborní zaměstnanci skanzenu. Děti nejprve vyslechly přednášku o výrobě modrotisku, zhlédli krátký dokumentární pořad a na závěr si samy „osahaly“ ten jediný pravý modrotisk. V budoucnu tak rozeznají ručně vyráběný modrotisk od strojově zhotoveného.

Další část programu probíhala v tzv. Živém domě, živém proto, že se v něm stále něco vyrábí. Děti se tak na chvíli staly barvíři modrotisku a samy měly možnost popustit uzdu své kreativitě. Na přichystané plátno tiskly různé lidové motivy a pod rukama každého z nich rostl originální kousek látky. Děti zabrané do práce ani nechtěly skončit, dokud jejich dílo nebude dokonalé.  Po následném zpracování modrou barvou dostane každé dítě svůj výtvor.

Po tomto nezapomenutelném zážitku následovala prohlídka Dřevěného městečka. Děti procházely jednotlivá stavení, dostaly se tím do dob dávno minulých. Počasí se více než dobře vydařilo, sluníčko zpříjemnilo toto putování a jemně šimralo po tváři.

Poslední stanicí byl nedaleký obchůdek zvaný Svět kamenů. Na této tradiční zastávce žáci nakupovali drobné dárky pro rodiče nebo jen tak pozorovali krásu nerostného bohatství naší země.

Exkurze zdárně dospěla ke svému konci, rozzářené děti se vrátily zpátky do Frýdlantu nad Ostravicí. Děkujeme tomuto městu za stálou podporu, bez které by se takovéto akce nekonaly.

–          JŠ –