E-mail: reditelka@zsfrydlant.cz | sekretariat@zsfrydlant.cz | Tel.: sekretariát: +420 558 678 169, školní družina: +420 732 839 868

Základní škola Frýdlant nad Ostravicí | náměstí T.G. Masaryka

Malá Chasa v Turzovce – 21.10.2016

31 Říj 2016

Malá Chasa v Turzovce – 21.10.2016

Výlet na Slovensko

Naše cesta za slovenskými kamarády začala v 7:53 hodin u Základní školy ve Frýdlantu nad Ostravicí. Hned na začátku nás ale štěstí opustilo. Jel před námi „Bořek stavitel“! Později se naštěstí naše cesty rozdělily a my jsme dojeli poklidně až do Turzovky.

Škola v Turzovce je postavena na menším kopečku, ale pro náš skvělý autobus to nebyla žádná velká překážka. Na bratrské škole jsme zazpívali pár písniček. Členové školního parlamentu, kteří Chasičku doprovázeli, sice slova písniček moc neznali, ale sem tam se nesměle přidali. Paní ředitelce a několika kamarádům z Turzovky jsme předali malé dárečky. A pak jsme se všichni společně vypravili na zajímavý výlet.

Naší první zastávkou se stal rodný dům slovenského herce, národního umělce Jozefa Kronera. Za dalším poznáním jsme si zajeli do muzea. Ve skutečnosti to byl kostel s názvem Kaštieľ Radoľa. V muzeu jsme se dozvěděli něco více o době kamenné i o příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. „Zlatým hřebem“ tohoto krásného výletu byl Budatínský hradKolem něj se rozprostírala krásná zahrada a v ní byly vysazeny už pěkně staré a mohutné stromy. Po vstupu do hradu na nás dýchla nepopsatelná atmosféra. Když si představíme, co ten hrad od 2. poloviny 13. století, kdy ho postavili na soutoku dvou řek – Kysuci a Váhu, všechno viděl a zažil!!! Jeho nejstarší částí je mohutná kruhovitá věž s krásným výhledem na Žilinu. V hradě je vystavena expozice „Drotárské muzeum“. Obdivovali jsme postavu v životní velikosti vyrobenou z drátu! Nebo třeba různé klece pro ptáčky, zrcadla, krokodýla, no prostě všechno možné. Po skupinách jsme si prohlédli celý hrad se vším všudy a po prohlídce paní učitelky nezapomněly ani na společnou fotku.

Z historie jsme rovnýma nohama skočili do současnosti. Jeli jsme nakupovat. Hurááá!!! I když naše nákupy byly značně ztíženy hlídáním našich menších„chasičátek“, užili jsme si je!

A zase se náš „busík“ dal do pohybu. Bohužel nastal čas návratu. Rozloučili jsme se s našimi kamarády z Turzovky a obrátili se směrem k domovu. Po dlouhém dni konečně uvidíme naše postýlky!

Autorky: Martina Vypásková VIII.B

                Kateřina Děcká VIII.B

ZŠ Frýdlant n. O. nám. T. G. Masaryka