Exkurze Malé Chasy a chasičky za folklorem – Kysucká dědina

15 Lis 2012

Exkurze Malé Chasy a chasičky za folklorem – Kysucká dědina

Exkurze Malé Chasy a chasičky za folklorem – Kysucká dědina (Vychylovka)

Hurá! Konečně je tady úterý 30. 10. 2012! Vyrážíme z Frýdlantu n. O. směr Slovensko. Cesta minibusem byla dobrodružná, protože napadl sníh! Pan Jelínek, náš řidič, zvládl jízdu bravurně a bezpečně.

Těšili jsme se na Turzovku, slovenské kamarády, učitele a jejich příjemné školní prostředí.

V autobuse vládla příjemná atmosféra, bavili se starší i mladší členové souboru. Kolem 9. hodiny jsme dorazili na nádvoříturzovské  školy.  Z oken tříd nám mávala spousta kamarádů. V hlavní budově nás přivítaly krojované děti ze souboru „Ďatelinka“. Zazpívaly nám v doprovodu  heligonkářů. Vyměnili jsme si vzájemně upomínkové dárky a pokračovali

v cestě za folklorem. Jeli jsme přes Čadcu na Kysúce do skanzenu  Vychylovka.

K naší expedici se přidaly dvě miloučké Slovenky ze 6. třídy, naše nové kamarádky Tamarka a Valika, v doprovodu paní zástupkyně Emílie Kobolkové, která nám také předvedla své pěvecké umění v Kysuckej dědině.

Skanzen byl jedinečný zážitek. Nádherná příroda, lidová kultura, drátenictví, způsob života

na Kysucích, zvyky, tradice (dožínky, svatba, slovenská jídla, řemesla, rok na dědině, zrození života, smrt…)

Z důvodů nepříznivého, mrazivého počasí nejezdil historický vláček…Historická železnice

ve skanzenu Vychylovka je jedinečným technickým dílem. Podobný typ železnice je jenom v peruánských Andách, a tak není divu, že nám bylo líto, že projížďka nevyšla.

Aspoň máme důvod Vychylovku opět navštívit. První letošní sníh nám znemožnil projížďku, ale na druhé straně udělal hodně radosti klukům z 5. B. Koulovačka se stala neoddělitelnou součástí exkurze.

Naše cesta pokračovala do Staré Bystrice, kde byl v roce 2009 postaven první slovenský orloj. Je to barevná, dřevěná, šindelová konstrukce, která představuje sedící Madonu.

Každou hodinu se pak po starobystrickém orloji promenáduje sedm apoštolů, kteří jsou zhotoveni z topolového dřeva. „Promenáda“ je doprovázená zvuky zvonů.

První slovenský orloj je nejpřesnějším na světě, protože je řízen počítačem.

Apoštolům jsme zatleskali a hurá na brynzové halušky. Byly moc dobré!

Pak se už začalo stmívat, a tak byl nejvyšší čas k odjezdu. Nastoupili jsme do našeho luxusního minibusu a jeli opět směr Turzovka. V autobusu bylo veselo, prohlíželi jsme si dárky, gratulovali Ondrovi Poláchovi k narozeninám a Tomáši Halamíčkovi k vytržení zubu.

V Turzovce se s námi rozloučilo naše milé TRIO: paní Emília, Tamarka a Valika. Za tu krátkou dobu jsme si je moc oblíbili, a tak nám bylo trochu smutno…

Exkurze na Kysucích nás všechny obohatila a budeme na ni ještě dlouho vzpomínat.

Poděkování patří naší hodné paní učitelce Šimonkové, paní zástupkyni Kobolkové z Turzovky, dále Radě rodičů naší školy a Městu Frýdlant n. O za finanční podporu.

Gabriela Pravdová, bývalá členka souboru

1. n. O31. 10. 2012

– Kysucká dědina (Vychylovka)