E-mail: reditelka@zsfrydlant.cz | sekretariat@zsfrydlant.cz | Tel.: sekretariát: +420 558 678 169, školní družina: +420 732 839 868

Základní škola Frýdlant nad Ostravicí | náměstí T.G. Masaryka

Všechny příspěvky v Realizované akce 2021/22 (2. st.)

30 Čvn 2022

Ukaž svůj talent

23.června proběhl v naší škole první ročník  s napětím očekávané  talentové soutěže. Do soutěže se mohly přihlásit děti od těch nejmenších po naše nejstarší žáky. Jelikož se jednalo o soutěž, která je ještě v plenkách o to větší byla nervozita nejen na straně účinkujících, ale i pořadatelů a poroty. Soutěž proběhla v  kulturním domě za přítomnosti školáků od pátých až devátých tříd.

     Člověk byl až překvapen, kolik máme ve škole nadaných dětí ve zpěvu, tanci, hře na hudební nástroj či skládání složitých hlavolamů. Byla to opravdová show, kde se divák chvílemi přenesl do divokých rytmů latinsko-amerických tanců nebo skandujícího publika při skládání hlavolamů.  Je obdivuhodné, že děti našly odvahu a do soutěže se přihlásily. Ale i publikum se chovalo fantasticky a svým projevem, například máváním světly mobilních telefonů, přispělo k nezapomenutelné atmosféře programu. Porota složena z pedagogů naší školy a zároveň odborníku v uměleckých oborech měla velký problém vybrat vítěze soutěže. Nebyl to však jen jejich hlas, který ovlivnil výběr vítězů, ale i každý z obecenstva mohl přidat svůj hlas díky mobilní a internetové aplikaci. Nezapomenutelnou atmosféru rovněž vytvořili dva moderátoři Tomáš Halata žák 9.d a Tomáš Halata z 8.b. Patří jim také velké poděkování.

      Absolutním vítězem soutěže se stala Vendula Štverková žákyně 9.b, která svým tancem obsadila 1. místo. Vendula je velmi talentovaná na gymnastiku a tanec, rovněž hraje na housle. 2. místo získala Klára Kodýtková ze  6.a, která předvedla svůj zpěv, kterým uchvátila nejen porotu, ale i obecenstvo. Klára navštěvuje již pět let ZUŠ ve Frýdlantu nad Ostravicí, obor zpěv a třetí místo získala Klára Kotrsová z 5.b. Klára nám předvedla v rekordní rychlosti skládání Rubikovy kostky. Klára se skládání a studiem různých postupu mnohých varian Rubikovy kostky intenzivně věnuje již rok.  Děkujeme všem soutěžícím, žákovskému parlamentu, který celou akci připravil a paní učitelce Mgr. Táni Ryšavé, pod jejímž vedením se tato akce zrodila. Všichni se těšíme na příští ročník.

24 Čvn 2022

Fotogalerie: Den dětí na 2. st.

24 Čvn 2022

VYHODNOCENÍ KORCHEM 2021-22

Naši žáci pokračují v úspěšné reprezentaci školy v soutěžích z chemie a dosáhli dalšího úspěchu v soutěži Korchem. Mezi 20 nejlepšími soutěžícími v kraji máme 2 žákyně. Pořadí organizátoři odtajnili opět až při předávání cen, které se uskutečnilo na Slezskoostravském hradě v rámci akce „Dny chemie a dalších přírodních věd na Slezskoostravském hradě“. Krásné druhé místo obsadila Veronika Gorná, na čtvrtém místě se umístila Valérie Vévodová. Gratulujeme a děkujeme děvčatům za skvělou reprezentaci školy.

24 Kvě 2022

Předání darů dětem z Ukrajiny

14. dubna 2022 se v prostorách Kulturního centra ve Frýdlantě n. O. konal 1. ročník benefičního festivalu, jemuž jeho organizátoři dali výstižný název Dobrý den nad Ostravicí. Do projektu, který si kladl za cíl nezištnou a zcela dobrovolnou pomoc těm, kteří to v té chvíli nejvíce potřebovali, se zapojilo neskutečné množství lidí, mezi nimiž nechyběli naši pedagogové Adam Šigut, Dan Strangfeld, Iva Šlesingerová a Iva Přasličáková.

     Peníze, které zmíněný festival přinesl, byly ve spolupráci s frýdlantskými školami a odborem sociálních věcí použity k okamžité pomoci dětem, které k nám z Ukrajiny přijely téměř bez ničeho. V naší Tégeemce byly tyto dary předány v úterý 17. května 2022 jedenácti dětem, které školu momentálně navštěvují. Potřeby k výuce, finanční dar na zajištění výletů a jiných aktivit ve škole, to vše si mohly děti odnést právě díky ochotě dobrých a laskavých lidí, kteří pro ně festival zorganizovali anebo jinak podpořili. A my jsme rádi, že mezi nimi nechyběla jména učitelů ze ZŠ TGM. Jsme na vás, milí kolegové, právem pyšní! 

24 Kvě 2022

Z Ondřejníčka na Radhošť s Chasičkou

Oj Frydlante, Frydlantečku, My jsme Valaši … jak krásně se poslouchaly tyto i méně známé  lidové písničky v pondělí 16. května 2022 v podání malých zpěváčků, tanečníků a muzikantů naší Chasičky. Po covidové pauze jsme měli opět možnost vychutnat si pásmo sestavené jako hudební putování z Ondřejníčka na Radhošť. To, že kluci a holky na lidové umění během nechtěné pauzy nezanevřeli, bylo patrno v každém okamžiku pestrého programu, jež zhlédli v dopoledních hodinách žáci 1. stupně společně s dětmi z mateřských školek. Sólová pěvecká vystoupení prokládaná tancem a vtipným vyprávěním, to vše za doprovodu vlastní cimbálové muziky, učinilo z chvil strávených v zaplněném sále základní umělecké školy hudební zážitek, který hladil po duši a mnohdy přiměl posluchače si i zazpívat.

     Ne jinak tomu bylo i při odpoledním vystoupení pro veřejnost, jehož se mimo jiné zúčastnili také přátelé z naší družební školy v Turzovce. Stejně jako Chasičku, i naše hosty jsme mohli potkat po delší pauze, a tak se není co divit, že setkání bylo velmi srdečné až dojemné. Pocity přítomných i radost z toho, že se již nemusíme omezovat, vše umocněno podmanivými tóny lidových písní, to vše vytvořilo z obyčejného pondělí slavnostní den.

     Moc jsme si jej všichni, kteří byli jeho součástí, ať už jako posluchači či samotní účinkující, užili. Závěrem zbývá poděkovat za obohacující zážitek všem zpěváčkům, muzikantům i tanečníkům, nestárnoucí vedoucí souboru, p. učitelce Vierce Šimonkové, stejně jako Janě Vaňkové a Adamovi Šigutovi. Velmi si vážíme podpory a spolupráce se Základní uměleckou školou Leoše Janáčka, s Městem Frýdlant n. O. a vedením školy T. G. Masaryka, ke kterým rovněž směřuje naše poděkování.

3 Kvě 2022

DEN ZDRAVÍ

27. dubna jsme se vrátili ke každoročnímu rituálu ke Dni zdraví. Štěstí stálo na naší straně a naše plány nebyly zhlceny covidovou pandemií a aprílovým počasím. Jednotlivé ročníky se zúčastnily předem naplánovaných aktivit. Naši nejmenší měli program, který byl plně pod taktovkou třídních učitelek. Žáci vedli diskuze o zdravém životním stylu, měli připraveny workshopy, pracovní listy, pohybové aktivity a činnosti na zdravém vzduchu.

      Vyšší stupeň měl předem zorganizovaný program po jednotlivých ročnících. Navštívili jsme frýdlantské sportovní centrum – Kotelna. Děti si mohly zaplavat v bazénu, relaxovat ve whirpoolu, zahrát si squash, ping-pong, tenis a voleyball. Poté jsme se prošli do bowlingového centra  Harcovna. Dokonce někteří žáci si poprvé v životě zkusili zahrát bowling. Starší ročníky relaxovaly u hudby – muzikoterapie, seznámily se s němými přáteli člověka – pejsky při canesterapii, potěšily nejen oko, ale i duši při výrobě šperků a vyslechly velmi poučnou přednášku o výrobě smaltu. Nejstarší ročníky se seznámily s první pomocí, poté se převtělily na uskákané opice a prokličkovaly připravenou opičí dráhu v tělocvičně. V neposlední řadě protáhly tělo při cvičení s hudbou. O tom jak změnit životní styl se poučili naši deváťáci, kteří rovněž připravili podle zdravých receptů jídla, která byla nejen zdravá, ale i velmi chutná. Některé recepty byly vrcholem experimentů a kulinářství.

     Poděkování patří nejen všem lektorům, vyučujícím, ale i klubu rodičů a přátel školy, který uvolnil finance na realizaci sportovních aktivit. Rovněž jsme rádi za spolupráci sportovního klubu Kotelna a bowlingovému centra Harcovna, kteří poskytly prostory za symbolickou cenu a tím podpořily náš projektový den.  Žáci si tento den velmi pochvalovali a třešnička na dort pro ně byl dobrý oběd v restauraci Harcovna.

19 Dub 2022

Uklízíme Česko

 uklízíme česko01
uklízíme česko02

22 Bře 2022

Sbírka pro Ukrajinu

sbírka pro Ukrajinu

21 Bře 2022

Den otevřených dveří

Středa 9. března 2022 se stala dalším dnem, který můžeme s trochou nadsázky nazvat vítězným. Nejednalo se však o žádnou výhru v soutěži ani ve Sportce, i když radost to byla možná srovnatelná. My jsme totiž po dvou letech všelijakých karantén a uzavírek mohli na půdě školy opět osobně přivítat zájemce o výuku v Tégeemce, kteří si ji přišli prohlédnout, seznámit se se zdejším prostředím a třeba si popovídat s našimi pedagogy. Příchozí rodiče si společně se svými potomky prohlédli prostory 1. tříd, družinu, odborné, jazykové i počítačové učebny, anebo i naše tělocvičny. Během prohlídky jim ochotní vyučující odpovídali na množství dotazů, které směřovaly k provozu školy, přípravě budoucích prvňáčků apod. Vedle pedagogických pracovníků přispěli velkou pomocí i žáci 9. tříd, kteří návštěvníky budovou provázeli také. Nechybělo ani závěrečné, u nás již tradiční, posezení v naší školní minicukrárničce, kde si bylo možné po procházce školou vydechnout a na chvíli se zastavit.

Spokojenost byla patrná na všech, hostech i hostitelích. Osobní kontakt totiž nic nenahradí a my jsme rádi, že k němu opět mohlo dojít. Tak snad se u nás budoucím žákům líbilo a my se s nimi setkáme již brzy při dubnovém Zápisu do 1. tříd.

19 Úno 2022

„I sedmáci dostali zelenou, odjet do SKI areálu na Bílou!“

     Nejenže 31. ledna 2022 žáci sedmých ročníků dostali vysvědčení, ale rovněž tým našich tělocvikářů, odkojených a odchovaných Beskydami, odvezl 60 děvčat a chlapců do ski areálu Bílá. Pro mnohé žáky to byla odměna za pěkné studijní výsledky. A těm, kterým se v prvním pololetí ve škole příliš nedařilo, tak byli také vděčni a rádi, že unikli oprávněnému hněvu rodičů, kteří by spílali nad jejich výsledky. A podle moudrosti –  nic není tak horké, jak se uvaří a rodiče po týdnu vychladnou a budou nakonec rádi, že se jim dcera či syn vrátili z lyží v dobré fyzické i psychické kondici, tak i zarytí odpůrci vzdělání z řad žáků si oddychli.

     Počasí kurzu přálo, sněhu bylo dostatek a úraz žádný. A tak opět museli kolegové projevit týmovou práci v terénu, hlídat zdraví, dobrou náladu, učit lyžovat  a  „snowboardovat“, povzbuzovat, motivovat a krotit divoké chování žáku. My kolegové v záloze jsme měli také plné ruce práce. Ve škole udeřil COVID 19 v plné síle. Vždy nějaké negativum skrývá v sobě pozitivní věc. Lépe, když udeřil v záloze, než mít 60 lyžařů alias lazarů na horách. I my ve škole jsme se pochlapili a vše zvládli.

      Musím uznat, že zážitky člověka patří k nedílné součásti života každého z nás. I když jako češtinář nejsem součásti těchto lyžařských kurzů. Je však milé, jak jsou žáci vděční a dokážou napsat vtipné střípky z chvil, které strávili spolu.

      A závěrem poznámka češtinářky:

Učitelka: „ Vážení, napíšete příběh nebo zážitek z vašeho deníku.“

Šumění davu třídy: „ A to jako jak???“

Učitelka: „ To jako tak, že si píšeš deník se svými zážitky a jeden list vypadne a někdo si jej přečte.“

Žák v první lavici: „ Ty, já budu psát o lyžáku, protože jinak je můj život děsně nudnej.“

12
ZŠ Frýdlant n. O. nám. T. G. Masaryka