E-mail: reditelka@zsfrydlant.cz | sekretariat@zsfrydlant.cz | Tel.: sekretariát: +420 558 678 169, školní družina: +420 732 839 868

Základní škola Frýdlant nad Ostravicí | náměstí T.G. Masaryka

Projekt Edison

26 Zář 2019

Projekt Edison

Naše základní škola se zapojila do mezinárodního projektu EDISON. Od 15. 9. do 22. 9. 2019 přijela do Frýdlantu skupina pěti vysokoškolských studentů z různých zemí světa a strávila zde jeden týden. Každý ze stážistů si připravil prezentaci o své zemi, kterou pak žákům představil v anglickém jazyce. Studenti diskutovali s žáky na různá témata, hráli s nimi hry a učili je zpívat své národní písně. Stážisté bydleli v hostitelských rodinách, které se o ně vzorně staraly, za což jim patří obrovské poděkování. A kdo vůbec zavítal do našeho města? Měli jsme možnost poznat osobně studenty z Indie, Rumunska, Turecka či Kanady a dozvědět se něco nového a zajímavého o jejich zemi. Mezi dětmi a studenty se během jediného týdne vytvořilo přátelství, které věřme, neskončilo jejich odjezdem, ale díky sociálním sítím budou v kontaktu i nadále a třeba se jednou znovu potkají. Projekt EDISON má totiž za cíl spojovat mladé lidi odlišných kultur a národností, prolomit jazykové a kulturní bariéry, stejně tak jako předsudky i stereotypy. Díky povedeným prezentacím vzbudili stážisté u mnohých žáků touhu poznat dané země a co více, věnovat se angličtině nejen proto, že si to přejí jejich rodiče a učitelé, ale že ji budou ve svém životě potřebovat. Stážisté pracovali s žáky dopoledne ve škole a odpoledne se pak účastnili výletů do okolí. Navštívili například Pustevny, Štramberk, Příbor, přehradu Šance a Bílou. „Moc se mi tu líbí. Krajina je nádherná, lidé příjemní a už teď vím, že se tady budu chtít vracet“, sdělila své dojmy z návštěvy Beskyd Monica, která pochází z rumunské Bukurešti a jako dobrovolník již působila v turecké Antalyi.

Stejně příznivé ohlasy byly také ze strany dětí, hostitelských rodin a učitelů anglického jazyka. Do projektu se tak naše škola za rok určitě znovu zapojí.

ZŠ Frýdlant n. O. nám. T. G. Masaryka