E-mail: reditelka@zsfrydlant.cz | sekretariat@zsfrydlant.cz | Tel.: sekretariát: +420 558 678 169, školní družina: +420 732 839 868

Základní škola Frýdlant nad Ostravicí | náměstí T.G. Masaryka

Adaptace 1. tříd

12 Zář 2022

Adaptace 1. tříd

    Sednout si do školní lavice je pro mnohé zažitá samozřejmost. Pro človíčka, který přichází z prostředí, kde je náplní především hra v prostoru, a on se najednou ocitá mezi lavicemi, navíc mnohdy s doposud neznámými vrstevníky, je velmi důležité zvolit pozvolný způsob zvykání si na nové působiště. Každá škola vytváří k tomuto účelu své projekty, jimž jsme si navykli říkat adaptační.

     Naši prvňáčci si svůj seznamovací adapťák „odbyli“ hned na začátku září. Od pondělí 5. 9. do středy 7. 9. 2022 byl pro ně připraven tradiční program, jehož součástí bylo především seznámení s patrony z devítky, se kterými si mohli zasportovat anebo vytvořit společné výtvarné dílko, které jim bude po celý školní rok připomínat, že tu mají ve škole i mezi spolužáky někoho, kdo jim rád pomůže a kdo na ně myslí. Nechyběla oblíbená hodinka muzikoterapie či návštěva vodicích psů společnosti Podané ruce samozřejmě s jejich psovody. Třetí den se pak vydali autobusem do známého beskydského střediska v Bílé, kde si v přírodě zahráli na piráty. Počasí bylo jako na objednávku, vrátili jsme se s dobrou náladou, takže by se dalo říci, že závěrečný bod letošní adaptace našich nejmenších se doopravdy vydařil.

     No a nyní již nezbývá, než se pustit do práce. Prvňáčci a jejich rodiče to vůbec nemají zpočátku snadné, potřebují hodně trpělivosti a síly. My ale víme, že se jim nakonec určitě podaří splnit to, co jsme si v našem nově upraveném školním vzdělávacím programu předsevzali. A soudě podle jeho názvu SOUHRA, bude to právě ona, souhra, pomoc a vzájemná spolupráce, která jim k tomu zcela jistě pomůže.

ZŠ Frýdlant n. O. nám. T. G. Masaryka