Felix Omondi navštěvuje 8.třídu

13 Zář 2017

Felix Omondi navštěvuje 8.třídu

Felix Omondi ve šk.roce 2017 – 2018 navštěvuje již 8.třídu

Už od roku 2007 je naše škola zapojena do programu adopce dětí na dálku v Keni. Každý žák naší školy přispívá 1,- Kč měsíčně, vybereme tedy v září 12,- Kč od každého a umožníme tím jednomu africkému dítěti celoroční vzdělání na tamní základní škole. Bez naší podpory by školu nemohlo navštěvovat, rodiny bývají velice chudé. Náš Felix Omondi chodí do 8 třídy ve škole v Miwani, v západní části Keni, nedaleko Viktoriina jezera.

Lidé ve zdejší oblasti nacházeli obživu díky zpracování cukrové třtiny (ve svahislštině právě „miwani“ znamená cukrová třtina), ale cukrový průmysl je v úpadku, obyvatelé této oblasti si nejsou schopni zajistit obživu zemědělskou aktivitou a jsou závislí na podřadné námezdní práci, která však neposkytuje dostatek prostředků na vedení domácnosti a výživu dětí. Mnohé děti nedostávají pravidelnou stravu a přestávají chodit do školy, protože rodina nemá na základní školní potřeby, jako jsou uniformy, knihy a školné.  V populaci také výrazně stouplo procento nakažených HIV/AIDS.

Děti, které chodí do školy, dostávají v rámci programu zajištění zdravé výživy každý den v deset hodin krupicovou kaši a poté i oběd. Chudé domácnosti a domácnosti, v nichž žijí sirotci a ohrožené děti, dostávají také v rámci programu čtvrtletní finanční příspěvek v hotovosti na udržení alespoň základní životní úrovně domácnosti. Program zajišťuje i některé mimoškolní aktivity nad rámec výuky a podporuje sportovní aktivity. Pro děti ve škole jsou pořádány přednášky zaměřené na dětská práva, prevenci HIV/AIDS a sexuální násilí.

Škola má dobré výsledky. Děti, které koordinátoři doslova a do písmene sbírali z ulice – dnes, po 12 – 14 letech končí vysoké školy. Mají dobrou práci. Vrací se zpět do své komunity a pomáhají ji rozvíjet a budovat. Mnoho z  dětí se dostává na nejlepší  univerzity v zemi. Několik dětí studuje medicínu, či práva.