ČTEME VE SLABIKÁŘI

22 Lis 2018

ČTEME VE SLABIKÁŘI

Prvňáci už čtou ve Slabikáři

Věděli, že existují, sem tam nějaké poznali, ale použít je v praxi bylo pro ně ještě do nedávna velkou neznámou. O kom je řeč? No přece o písmenkách a našich prvňáčcích. Když se s nimi začali postupně seznamovat, čekalo je nejprve tzv. předslabikářové období. Proces, kdy se dítě musí naučit spojit k sobě dvě hlásky, vytvořit slabiku a poté poskládat slovo je takovým malým zázrakem. A možná proto, že tím úvodním slovem je „máma“, ta, která stála i na počátku života a učila nás mluvit, možná právě proto se pak pustí s chutí i do slov dalších, začnou skládat věty a počátek čtení je na světě. Přípravné období končí a ke slovu přichází první kniha, kterou měl v ruce každý z nás a tou je Slabikář.

My jsme si v Tégeemce z této chvíle udělali již po několikáté za sebou slavnostní okamžik a využili vzájemné spolupráce mezi nejmenšími žáky s jejich patrony z devítky. Ti zavítali ve druhém listopadovém týdnu ke svým malým kamarádům, aby si jednak vyposlechli, jak jim už jde čtení, ale hlavně proto, aby jim předali nový Slabikář, podpořili je a popřáli jim jeho úspěšné zvládání.

Přátelská atmosféra této chvíle vypovídala nejen o vzájemné náklonnosti věkově odlišných žáků, ale také o tom, že si možná ti starší uvědomili, jak náročné bylo ve škole začít a kolik se toho již za těch 9 let stihli naučit. Jsme rádi, že tato spolupráce funguje.